• Főoldal
  • Tagok
    • Jelenlegi tagok
    • Alapító tagok
  • Szövegek
    • Katona József Pályázat
    • Hírek
    • Írások
  • Könyvtár
  • Bemutatók
  • Történet
2007. március 12.
Bereményi Géza: Az arany ára - bemutató a Bárkán

Bereményi Géza: Az arany ára című drámáját mutatta be a Bárka Színház 2007. március 10-én, Bagó Bertalan rendezésében, Gáspár Sándor főszereplésével.

Bereményi Géza: Az arany ára című drámáját mutatta be a Bárka Színház 2007. március 10-én, Bagó Bertalan rendezésében, Gáspár Sándor főszereplésével. Az annak idején nagy sikert aratott Eldorádó című film történetét írta színpadra Bereményi Géza. Az arany ára egészen más és mégis ugyanaz a történet, mint az Eldorádóé. Korunk családtörténete, amelybe minduntalan beleszól, belegyalogol a történelem. Jó tíz évet továbbmegy az időben, és ezt a tíz évet talán nem is Bereményi írta, hanem maga a történelem.

A darab főszereplője, Monori nagyhírű kereskedő a Teleki téri piacon. A háború után, hogy biztosítsa a jövőt, aranyat vásárol. Az idő múlásával azonban egyre rosszabbul megy az üzlet, állami beavatkozás teszi tönkre a kereskedelmet. Monori is bezárja a boltot, elrejti aranyát, amit az egyetlen értékállónak tart egy romló világban. Évekre a lakásába húzódik. Egy nap mégis elhatározza, hogy visszaveszi kezébe a sorsát, csinál egy nagy utolsó üzletet. Még aznap este ismét kimegy a piacra. Ezúttal a halált akarja átverni, hogy bizonyítsa, a jó kereskedőn még a sorsnak sincsen hatalma.
"Ebben a figurában van valami félelmetes, fenyegető. De nem tudtam, hogy mi ez benne; mi az a múltamból, amit sikerült átmenteni és felmutatni. Még a színében is volt valami állandó sárgás lobogás, valami ördögi. Aztán rájöttem, hogy ez egy pogány, barbár történet. Benne van annak az egész történelmi korszaknak, a józsefvárosi környezetnek és a főszereplőnek a barbársága. Abban, ahogy ez a kereskedő imádja az életfölösleg bálványait, az életet, a vért, saját vérét és utódját, ivadékát, annak a jellegében van valami vad, pogány és barbár. Kiderült: a pogányságról és a barbárságról megtanultam valamit az életem során, amit talán más országban, máshol élő emberek nem tudnak annyira, mint én. És lehet, hogy mi, akik itt Magyarországon élünk, erről tudunk valamit nagyon. És hogy a kereszténység csupán máz rajtunk, s lényegében az itteni létnek és életformának a pogány ereje az, ami idegessé, fáradttá, bolonddá tesz bennünket a mindennapjainkban is."
(Mester Ildikó: Bereményi Géza, életmű-interjú)

Bereményi Géza: AZ ARANY ÁRA
Teleki-téri piaci játék
Rendező: Bagó Bertalan m.v.

Monori: Gáspár Sándor m.v. , Monoriné: Varjú Olga, Berci: Egyed Attila, Gombacsik: Nagypál Gábor, Nyikoláj / Mentőorvos: Gados Béla, Csöpi: Spolarics Andrea, Skultéti: Seress Zoltán, Tulipán: Mucsi Zoltán m.v. / Cseh Tamás, Tarzan: Ollé Erik, Marika: Szorcsik Kriszta, Tibor: Dévai Balázs, Dr. Ridovics: Pásztor Tibor , Imi: Szabó Gábor / Keresztény Tamás, Detektívek, Ávósok: Bodor Richárd, Törőcsik Tamás, Karola: Sulyok Judit , Imike: Gavrea Eduárd / Kelemen Viktor / Zentai Kristóf, Kurvák, vevők: Császár Réka, Fátyol Kamilla, Zenész: Szokolai Zoltán
valamint Muszka Máté, Németh József, Petrik Zsolt, Szvatek Péter, Vass Zoltán és a Keleti István Művészeti Iskola Bárka-osztálya: Cserepes Tünde, Csuha Borbála, Decsi Edit, Kormos Zsófia,Makra Viktória, Keresztény Tamás, Porogi Ádám, Radnai Márk, Váncsa Gábor

Díszlet és jelmez: Vereczkei Rita, Dramaturgiai előkészítés: Faragó Zsuzsa, Zene: Horváth Károly

Bemutató: 2007. március 10.

  • Presser Gábor - Sztevanovity Dusán - Horváth Péter
    A padlás
    Olvasópróba
    Egri színház
    2014. jan. 10.
  • Thuróczy Katalin
    Cselédklozet
    Cselédklozet
    Gózon Gyula Kamaraszínház
    2000. máj. 17.
  • Forgách András
    HALNI JÓ!
    – gonosz bohó –
    Halnijó
    Sepsiszentgyörgyi színház
    2016. márc. 4.
  • Presser Gábor - Sztevanovity Dusán - Horváth Péter
    A padlás
    Bemutatóképek
    Egri színház
    2014. jan. 10.